Skupina” Rožic” si je v okviru tematskega sklopa ” ŽITA in MOKA” ogledala na ekološki kmetiji Markovi proces predelave žitnih semen v moko.

Gospod Robi nas je vodil skozi celoten proces predelovanja. Na dvorišču domačije smo si najprej ogledali traktor in stroj za čiščenje žita.

.Z radovednostjo smo opazovali ločevanje in sortiranje ajdovih semen. Pod velikim nadstreškom smo videli tudi kombanj in najbolj pogumni otroci so se povzpeli nanj.

Gospod Robi nam je razložil, da iz žit lahko poleg moke pridobivamo tudi olja .Pokazal nam je stiskalnico za semena.

S prečiščeno ajdo v vedru smo stopili v prostore mlina. Električni mlin je ajdo zmlel v moko, ajdovo kašo in luščine. Zmleto ajdovo moko smo odnesli v prostor za pakiranje v papirnate vrečke, kjer smo izdelek tudi etiketirali. Na koncu procesa je vsak otrok  dobil svoj paket ajdove moke za domov. Robi nam je naročil, da naj doma iz ajdove moke naredimo  palačinke.

Gospa Marija pa nam je spekla kifeljčke iz bele moke in ajdovo pogačo. Bilo je tako dobro, da smo vse pojedli.

Hvala družini Videtič za lep sprejem in čas, ki smo ga preživeli na njihovi domačiji. Otroci in vzgojiteljice skupine Rožic.