V ponedeljek, 12. 10. 2020, nas je v skupini Vlakcev, obiskala učiteljica fizike OŠ Vinica, gospa Ticijana Starešinič. S pomočjo poučnega plakata, nam je na razumljiv način razložila, kaj je elektrika, kje in kako nastane. Razložila nam je, da električne naprave priključimo na omrežje preko vtičnice. Pot električne energije je dolga. Začne se v elektrarni. Do hiše pride preko električnega omrežja. Električno omrežje poteka po daljnovodih ali pa je speljano v kablih pod zemljo. Vsak kabel ima 3 žice. Po eni teče električni tok od elektrarne do uporabnikov, po drugi pa nazaj. Tretja žica služi za ozemljitev.

Demonstrirala nam je tudi sklenitev električnega kroga, s pomočjo izvora energije (baterije), vodnikov in porabnika (žarnica). Pri tem si je pomagala s pretvornikom električne energije. Preprost električni krog sestavljajo baterija, žarnica in žice. Baterijo in žarnico povežemo z žicami v sklenjen električni krog. Vse elemente za sklenitev električnega kroga nam je pustila v vrtcu, da bomo lahko sami izvedli preizkuse za sklenitev električnega toka. Več o tem si lahko preberete na tej spletni strani: https://eucbeniki.sio.si/nit4/1369/index.html

Zahvaljujemo se učiteljici Ticijani za zanimivo, poučno in nazorno predstavitev o elektriki. Hvala!!

Otroci in vzgojiteljici skupine Vlakcev.

(Skupno 64 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost