Spoštovani starši, v zadnjem tednu ste prav gotovo v medijih zasledili veliko informacij, povezanih s koronavirusom, ki povzroči okužbo dihal. Tudi naše ministrstvo je v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ), pripravilo nekaj priporočil, oziroma navodil, ki veljajo za vse nalezljive bolezni:

1. Pomen rednega in pravilnega umivanja rok z milom in toplo vodo.

2. Potrebno je redno zračiti prostore, kjer se zadržuje več ljudi (igralnice).

3. Upoštevati je potrebno higieno kašlja – kihanje in kašljanje v papirnat robček, ki ga zavržemo, oziroma v zgornji del rokava.

4. Izogibanje dotikanja nosu, ust in oči.  Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake bolezni. Zato je zelo pomembno, da v primeru pojava bolezni OSTANEMO DOMA.

5. Redno in temeljito čiščenje, razkuževanje predmetov in površin, ki se jih pogosto dotikamo (navodila so prejele čistilke).

V vrtcu se vzgojiteljice pri delu z otroki pogovarjajo o upoštevanju navedenih ukrepov, zato je prav, da tudi vi doma storite enako:

• pogosto in pravilno umivanje rok z milom in vodo,
  • z rokami se ne dotikajo nosu, oči, ust,
  • kašljajo in kihajo v robček ali zgornji del rokava, če nimajo robčka pri sebi,
  • po kašljanju in kihanju si pravilno umivajo roke,
  • predvsem pa, ne pošiljajte bolnega otroka v vrtec. Bolan otrok ne sme v skupino. Če bo otrok zbolel v vrtcu, boste prejeli obvestilo, da ga odpeljete domov. Poskrbite, da otrok ostane doma do ozdravitve.

O drugih ukrepih glede na epidemiološko stanje v državi zaenkrat ne razmišljajo (uporaba zaščitnih mask, zaprtje šol in vrtcev, odpovedi prireditev…).

Pošiljam vam tudi povezavo do spletnih strani NIJZ, kjer najdete več informacij:

V želji, da smo uspešni pri preprečevanju bolezni, vas lepo pozdravljam.

mag. Ines Žlogar, ravnateljica