ŽOGICE

Vzgojiteljica: Ana Ružić
Vzgojiteljica: Barbra Slak Čadonoč – pomočnica vzgojiteljice

Število otrok: 17 (kombinirani oddelek 2 – 4 leta)

Pogovorna ura vsak prvi torek v mesecu.

PREDNOSTNA NALOGA SKUPINE S CILJI:

• Razvijanje predbralnih in predpisalnih spretnosti (poudarek na govornih kompentencah).
  •  Spodbujanje otroka k varnemu načinu življenja – sprehodi in igra na igrišču.
  • Navajanje na zdrav način življenja ( pravilno oblačenje in obuvanje, okušanje različne hrane, zobozdravstvena preventiva, pravilno umivanje z milom…).
  • Upoštevanje drugačnosti in individualnih razlik v razvoju.
  • Spodbujanje otrokovih močnih področij.
  • Aktivno vključevanje staršev pri načrtovanju in izvedbi dejavnosti.

POGOVORNA URA
Pogovorna ura za skupino Žogic bo potekala po telefonu. Za čas pogovora se boste dogovorili z vzgojiteljico.

PIKO SKRBI ZA ZOBKE
Dipl. medicinski sestri Katja in Anita sta nam pripravili kratek posnetek, kako pomočnik Piko skrbi za svoje zobke.
Oglejte si posnetek, se pogovorite z otrokom in vadite s Pikom.

UTRINKI OTROK SKUPINE ŽOGIC IZ DOMAČEGA OKOLJA

MARK doma pomaga v kuhinji, zlaga kocke in skrbi za snežaka.

POZDRAVLJENI OTROCI IN STARŠI SKUPINE ŽOGIC
Stopili smo v novo leto in si zaželeli veliko lepega in upali, da se bomo vsi lahko vrnili v vrtec. Naše želje se nočejo in nočejo uresničiti. Tako se vsak dan z otroki, ki hodijo v vrtec pogovarjamo koga pogrešamo, kdo bo imel rojstni dan in zakaj nam ta korona nagaja. Otroci pravijo, da jim corona virus ni lep, ker je to bolezen. Dogovorili smo se, da takrat, ko bo virus premagan in se vsi vrnemo v vrtec se bomo objeli ,se igrali, lovili in smejali.
Sporočamo vam, da se v skupini Žogic pogovarjamo o zimi. V letnem delovnem načrtu ta tema ni bila načrtovana, vendar nas je sneg tako razveselil, da smo se odločili, da zimo spoznamo kot letni čas v naravi, in domačem okolju.
Vabimo vas, da se nam pridružite pri prebiranju pravljic, petja in didaktičnih nalog. Veseli bomo tudi vaših fotografij.

Dejavnosti ob katerih otrok spoznava in pridobiva izkušnje o zimi.
OTROCI SO OB SLIKI, KI JO IMAMO NA PANOJU V IGRALNICI SO PRIPOVEDOVALI
Povedali so da vidijo: ptice, drevo, fantka, deklico, sanke, sneg, snežnega moža, ptičjo krmilnico.

Naslednje dni smo nadaljevali s pogovorom, kako zimo preživijo živali. Prišli smo do spoznanja, da nekatere zimo prespijo (polhi, veverica, jež) ali dremljejo (medved), nekatere otrpnejo globoko v blatu (žabe), se skrijejo v špranje hiš (pajki).
Veliko živali je pozimi budnih in nekatere pri iskanju hrane potrebujejo tudi našo pomoč (ptice, srne). V ptičjo hišico pred oknom v vrtcu smo zato natrosili mešana semena. Izdelali smo diagram, in živali razvrstili na tiste, ki zimo prespijo in na tiste, ki so v naravi aktivne.
Doma si oglejte živali na delovnem listu, in jih razvrstite glede na njihovo (ne)aktivnost v zimskih mesecih.

V ptičjo krmilnico pred oknom v igralnici, smo natrosili različna semena. Ptice še niso prišle na gostijo, upamo da bodo kmalu. V prilogi vam pošiljam delovni list – pobarvanko. Otrok naj prešteje ptičke, pove kaj delajo , kje letijo. Z vprašanji otroka spodbujajte, da opiše počutje deklice in dečka. Pobarvanko naj pobarva po želji.

Naučite in zapojte ljudsko pesem SINIČKA SE JE USEDLA

ZIMA IN NJENE ZNAČILNOSTI
V vrtcu smo spoznavali zimo tako, da smo se sankali na bližnjem hribu.

NA SNEGU SMO OPAZILI PTIČJE, KRTOVE IN LISIČJE SLEDI.

IGRA Z VODO
Vodo smo čez noč postavili pred vrata igralnice. Naslednji dan smo ugotovili, da se je voda spremenila v led. V umivalnici igralnice smo ob igri z ledom ugotovili, da je trd, mrzel, spominja nas na sladoled, je spolzek, lahko se z njim porežemo, ko ga držimo v roki se spreminja v vodo – se tali in v vodi topi.
Poskus smo ponovili še s pobarvano vodo in različnimi igračami iz igralnice. Tudi igrače in obarvana voda so zamrznili.

V ZGODBI LISIČKE IN SNEG SE DOGAJA ZMEDA. NAJMLAJŠA LISIČKA ŠE NE POZNA SNEGA.
Otroku preberite zgodbo. Po prebiranju otroka spodbudite k razmišljanju s vprašanji:
Kakšna je najmlajša lisička? Zakaj je rekla snegu čarobna odeja? Zakaj je iz majhne kepe nastala velika. Kaj lahko naredimo iz velike kepe? Kaj so topla oblačila?

(Skupno 816 obiskov, današnjih obiskov 18)