Skoči na glavno vsebino
TELEFONSKA ŠTEVILKA VRTCA: 07 36 47 114

Jurjevanje je folklorni običaj, pri katerem se poje in pleše in temelji na tradicionalnem slovenskem prazniku jurjevu.

Enega od moških oblečejo v zelene veje in ga poimenujejo Zeleni Jurij. Ta hodi od hiše do hiše in na vrata zatika vejice, ki vasem in družinam prinaša srečo in zagotovilo, da bo to leto dobra letina. Če družina vejice ne dobi, je to za njih velika sramota. Oblečen je v brezove veje, po katerih je Bela Krajina dobila tudi svoje ime.

Od leta 1964, vsako leto, učenci 9. razredov OŠ Vinica, ohranjajo običaj Zelenega Jurija. Tudi letos je bilo tako. Folklorni običaj smo si ogledali otroci iz Enote vrtca pri OŠ Vinica, ki se je kot vsako leto odvijal na viniškem trgu.

(Skupno 203 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost